Inca News Haber Portalı

Inca News Haber Portalı Inca News Haber Portalı

Son Dakika
12:31, 04 July 2013 Thursday

Mısırdaki cihatçılardan darbecilere karşı cihat çağrısı

Mısırdaki cihatçılardan darbecilere karşı cihat çağrısı

El Kaide lideri Eymen El Zevahiri’nin Mısır’da yaşayan kardeşi Muhammed El Zevahiri, Mursi yönetiminin mevcut protestolar sonucu ordu tarafından alaşağı edilmesi durumunda silahlı mücadeleye başlayacaklarını söyledi.


  • Paylaş

incanews / Haber Merkezi

Açıklama, ordunun Mursi’ye 48 saatlik süre vermesinin ardından yapılmıştı. Mursi de makamını canı pahasına dayatmalara teslim etmeyeceğini söylemişti.

Mısırlı cihatçı selefilerin lideri Muhammed Zevahiri, “herkesi korkmamaya ve duraksamamaya davet ediyoruz. Mısırdaki Müslüman kardeşlerimizi temin ederiz ki durum ne olursa olsun kaybedenler biz olmayacağız” dedi.

Zevahiri şöyle devam etti: “Eğer ABD veya onun Mısırdaki uşağı karşı karşıya gelmek için fevri davranırsa bu zaten bizim istediğimiz şeydir. Bizim kaybedecek bir şeyimiz yok.”

Mursi’nin doğum yeri olan Şarkiya’daki Selefi cihatçılar da cumhurbaşkanını destekleyerek silahlı kuvvetlere karşı savaş ilanında bulundu. Grup, ordunun Mursi’ye karşı olduğunu ve Batıyla işbirliği halinde olan şeytani muhaliflerin yanında olduğunu söyledi.

Grub lideri Şelabi El Evadi Ebu Usame, açıklamasında “Liberallerin Müslüman olduğunu söylüyorlar. Bütün alimlerin bildirdiği üzere onların mürtetler olduğunu bildiririm. Onlar kendilerinin mürtet olduğunu söyleyen Şeriat’a karşı savaşıyorlar; kendileri fitnelerin engellenmesi için öldürülmeliler” dedi.

Her ne kadar gazeteci yazar Muhammed Fadıl Fehmi Muhammed Zevahirinin Mısır ordusuna karşı cihat ilan ettiğini reddetse de bu haber Masry El Yevm’de yer aldı.
  • Paylaş

En Çok Okunanlar