Inca News Haber Portalı

Inca News Haber Portalı Inca News Haber Portalı

Son Dakika
Güncelleme: 00:12, 12 November 2013 Tuesday

80 kişinin idam sebebi: Güney Kore TV'leri izlemek

80 kişinin idam sebebi: Güney Kore TV'leri izlemek

Kuzey Kore'de 80 kişinin, Güney Kore TV kanalları ve filmleri izledikleri için halka açık olarak bir stadyumda idam edildikleri iddia ediliyor.


  • Paylaş

incanews / Haber Merkezi

Kuzey Kore'de bu ayın başında 80 kişinin, gizlice Güney Kore televizyonu şovları izlediği için, halka açık olarak idam edildiği öne sürüldü.

Bir Güney Kore gazetesi olan JoongAng Ilbo,haberin bazı güvenilir kaynaklara dayandırıldığını yazıyor.

Gazeteye konuşan ve Kuzey Kore'nin içişlerine aşina olduğu söylenen kaynak, idamların infazının 3 Kasım'da, 7 değişik şehirde gerçekleştirildiğini belirtti.

Ülkenin doğusundani Wonsan şehrinde 10 bin kişinin stadyuma toplandığı, 8 kişinin burada insanlar önünde silahla vurularak idam edildiği iddia ediliyor. Çoğunun uygunsuz Güney Kore TV programları izlemekle suçlandığı söyleniyor. 

Kuzey Koreli mülteciler tarafından yönetilen Seul merkezli haber sitesi Daily NK, idamlardan haberi olmadığını açıkladı. Ancak yine mülteciler tarafından kurulan Kuzey Korea Entelektüel Dayanışması adlı site, kendi kaynaklarının aylar öncesinden, halk önünde bir idam dalgası planlandığının haberini aldıklarını duyurdu.

Site yetkililerinden biri, "Rejim açıkça, insanların kafa yapılarında oluşabilecek potansiyel bir değişimden korkuyor ve insanları korkutmaya çalışıyor." dedi. 

Kuzey Kore'de, onaylanmamış filmler ya da TV kanallarını izlemek, -özellikle Güney Kore kanalları- ciddi bir suç.

North Korean leader Kim Jong-Un (C) during a firepower strike drill of the Korean People's Army at an undisclosed location, November 1, 2013
  • Paylaş

En Çok Okunanlar