Inca News Haber Portalı

Inca News Haber Portalı Inca News Haber Portalı

Son Dakika
Güncelleme: 03:38, 23 August 2013 Friday

Küresel Cihatçılardan Mısır - Ürdün doğalgazına darbe

Küresel Cihatçılardan Mısır - Ürdün doğalgazına darbe

Mısır Sina'da doğalgaz boru hattına bir buçuk ay önce düzenlenen saldırıdan bu yana, güvenlik sorunu nedeniyle hala hasar giderilemedi. Mısır Ürdün'e doğalgaz gönderemiyor.


  • Paylaş

Incanews / Haber Merkezi

Mısır Sina'daki doğalgaz boru hattına saldırı düzenlenmişti. Saldırı sonrası Mısır'dan Ürdün'e doğalgaz akışı durdu ve kesinti Temmuz ayının başından bu yana, bir buçuk aydır devam ediyor. Mısır'ın Ürdün Amman'daki elçisi, Mısır'ın Ürdün'e doğalgaz akışını en kısa zamanda sağlamak konusunda kararlı olduğunu söyledi.

Halid Servet düzenlediği basın toplantısında Mısır'ın Ürdün'e uygun fiyatlarla doğalgaz sağlayacağını ancak doğalgaz boru hattındaki arızayı, Sina'daki güvenlik sorunları nedeniyle bir türlü gideremediklerini açıkladı.

Mısır'ın Ariş şehrinde doğalgaz boru hattına, Temmuz ayının başında düzenlenen saldırı nedeniyle gaz akışı tümüyle durmuştu. Mursi'ye yönelik darbenin ardından boru hattına 12 saldırı düzenlendi. Bölgede asker ve polise yönelik saldırılar da arttı. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir saldırıda 24 Mısır polisi öldürülmüştü.

Büyükelçi Servet ayrıca Ürdün'ün Mısır'a desteğini açıklamasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi ve Mısır dışişleri bakanının gelecek hafta Ürdün'ü ziyaret edeceğini açıkladı.

ABD ile sıkı müttefik olan Ürdün, Mısır'ın yeni yönetimini destekliyor.
  • Paylaş

En Çok Okunanlar