Inca News Haber Portalı

Inca News Haber Portalı Inca News Haber Portalı

Son Dakika
Güncelleme: 09:45, 25 May 2015 Monday

ABD'nin hedef aldığı Türkiyeli direnişçiler Kim?

ABD'nin hedef aldığı Türkiyeli direnişçiler Kim?

Günübirlik katliamlarla onlarca sivil katleden Esed yönetimine sadece kınamalar yayınlayan Amerika; Suriye'li muhaliflere yönelik ağır hava bombardımanları yürütüyor. Peki ABD'ye Irak ve Afganistan'da çok ağır kayıplar verdiren, en iyi eğitimli özel harekat timlerinin dahi korkulu rüyası haline gelen direnişçiler kim?


  • Paylaş

Haber Merkezi/incanews

ABD uçakları 20 Mayıs 2015 günü Halep'in batısında yer alan Tevame köyündeki Nusret Cephesi'ne ait iki karargahını hedef aldı. Saldırı sonucu 15 kişi yaşamını yitirdi 30'dan fazla kişi yaralandı.

ABD uçaklarının bu saldırı sırasında Türkiye'nin hava sahası kurallarını ihlal ettiği tahmin ediliyor. Angajman kurallarına göre Türkiye hava uçuşlarına 5 kilometreden sonra müsaade etmemesine rağmen uçakların, bu mesafeyi ihlal ettiği bilgisi verildi. Anca Türkiyeli yatkililerden bu konuda henüz bir açıklama yapılmadı.

Amerika günübirlik katliamlarla onlarca sivil katleden Esed yönetimine sadece kınamalar yayınlarken Suriye'li muhaliflere ağır hava bombardımanları yürütüyor. Peki ABD'ye Irak ve Afganistan'da çok ağır kayıplar verdiren, en iyi eğitimli özel harekat timlerinin dahi korkulu rüyası haline gelen direnişçiler kim?

CIA'e yakın haber siteleri 20 Mayıs günü ABD'nin Suriye'de düzenlediği hava saldırısını; "Nusret Cephesi'nin en tehlikeli kollarından bir tanesi vuruldu" şeklinde verdiler. Hava saldırısının ana hedefinde El Kaide'nin Suriye kolu Nusret Cephesi'ne bağlı Türkiyeli direnişçilere ait askeri üs bulunuyordu.

Yerel kaynakların ve Nusret Cephesi'ne yakın sosyal medya hesaplarının verdiği bilgilere göre vurulan askeri üste tecrübeli direnişçiler bulunuyor ve ağır silah eğitimleri veriliyordu. 

Suriye'de daha önce Afganistan ve Çeçenistan'da savaşmış onlarca terübeli Türkiyeli direnişçi savaşıyor. 20 Mayıs'sa gerçekleşen saldırı ile ABD; Suriye'deki Türkiyeli direnişçileri ikinci kez urmuş oldu. ABD uçaklarının Türkiyeli direnişçilere yönelik ilk saldırısı 2014'ün Eylül ayında gerçekleşmişti. Bu saldırıda hayatını kaybedenların arasında dünyanın en iyi sniperlarından biri olan Nusret Cephesi komutanlarından Bursalı Ümit Toprak da bulunuyordu. Saldırıda yaşamını yitiren bir diğer önemli direnişçi ise Ebu Esma olarak da bilinen Muhsin El Fadıli. ABD, Fadıli'nin başına 7 milyon dolar ödül koymuştu.

Eylül/2014'te yapılan ABD saldırısı ile ilgili haberimiz:  ABD Türkiye vatandaşlarını vurdu

20 Mayıs 2015 günü Suriye'de ABD hava saldırısı sonucu hayatını kaybeden Türkiyeli direnişçiler:

ABD hava saldırısı sonucu Türkiyeli direnişçilere ait askeri üs bu hale geldi:

Ferhat Avcı

Ferhat Avcı(Şamil) Adıyaman/Samsat Taşkuyu köyünde 1993 yılında doğdu. 19 yaşında islami bir şuura sahip oluyor. Bir yıl İslami ilimler okuduktan sonra Suriye'ye giderek Nusret Cephesi saflarına katılıyor. Suriye'da 2 yıl boyunsa Esed Rejimi'ne karşı savaşıyor. 20 mayıs günü ABD hava saldırısında Suriye'de hayatını kaybediyor.

Yakın bir arkadaşı Ferhat hakkında şunları anlattı: Ferhat Avcı evli olup yakın bir zamanda baba olacaktı. Ferhat kardeşimiz mütevazi, yumuşak karakterli ve kendisini ilgilendirmeyen konular hakkında hiçbir zaman konuşmayan sevilen bir Mümindi. Kardeşi ve akrabaları ile görüşmelerinde hep şehadeti arzuladigini söylerdi. Ahlakı ve takvasıyla diğer mücahidlere örnek olan bir şahsiyetti.

Ferhat Avcı'nın vasiyeti:

Âlemlerin Rabbi ALLAH’a hamd olsun. Rasulüne salat ve selam olsun. Ey kardeşlerin Rabbim beni cihad gibi güzel bir nimetle rızıklandırdı. Bu günahkâr kul Rabbine dönecek, umudu temiz bir şekilde kavuşmaktır. Sevgili annecim sen sabret. Ben Allah yolunda şehid olursa, oğlundan hayır görmüşsündür. Sizlere daha önce söylemiştim; ALLAH’ın dini bizim için her şeyden daha önemlidir.

Tevhidi bizim için her şeyden daha sevgilidir. Gözyaşlarınızın akmasına sebep olduysam mazeretim budur. ALLAH’ın dini için dünyayı satıp yerine ahireti aldım, Vallahi çok kârlı bir alışveriş yaptım. Benim için gözyaşı dökmeyin, kendinizi nasıl azaptan kurtaracağınızı düşünün. Bunun için en güzeli şehidliktir. Biraz aklınız varsa şehidlik peşinde koşun. ALLAH’ın bize ihtiyacı yok, bizim O’nun dinine ihtiyacımız var.

Şehid olursam her şey eşimindir.

Allah'ın selamı iman edenlerin üzerine olsun

Motorumu da Muttalib’in beytu’l-malına bırakıyorum.

 
 
Furkan Serin:

       Furkan Serin aslen Diyarbakırlı olup 1990 yılında Adana’da doğup orada büyüdü. Furkan Serin (Ali) küçük yaşlarından itibaren ailesinden dini eğitim ve terbiye aldı. Lisede okurken 18 yaşında eğitimini bırakarak Afganistan'a gitti. Afganistan'da 5 yıl ABD'ya karşı savaştı. Daha sonra Türkiye'ye döndü. Bir süre ailesinin yaında kaldıktan sonra Suriye'ye giderek Nusret Cephesi saflarına katıldı. Suriye'de omzunda yaralandı. Yarasının iyileşmesinin ardından tekrar savaşa devam etti. 25 yaşında ABD bombardımanında hayatını kaybetti. Furkan'ın amcası ve bir abisi Afganistan'da savaşırken hayatlarını kaybetmişlerdi. Furkan ABD tarafından vurulduğunda henüz 2 aylık evliydi.

     Yakın bir arkadaşı Furkan hakkında şunları anlattı: Şehid Furkan güler yüzlü, sevecen, mücahidleri güldürmeyi seven biriydi. Emirlerine karşı son derece itaatkâr ve son derece ahlaklı bir mümindi. Gereğinden fazla konuşmazdı ve diğer mücahidler gibi örnek alınacak bir şahsiyetti.Şehadet haberi babasına ulaştığı gün babası bir rüya görür. Rüyasında daha önce Afganistan cihadında şehid olan oğlu Cafer’i şehid Furkan’ın elini tutup götürdüğünü görür ve uyandığında Allah’a hamd eder. Allah şehadetini kabul etsin…

 
Sinan Sayın:

    Aslen Rizeli olan Sinan Sayın (Ebu Cabir) evli ve iki çocuk babası. Suriye'ye savaşmaya gitmeden önce İstanbul Sultanbeyli'de yaşıyordu. Afganistan'da ABD'ya karşı 2 yıl savaşmıştı. Sinan’ın kayınbiladeri Ömer Düzduran da 2014'ün Eylül ayında ABD hava saldırısında Suriye'de hayatını kaybetmişti.

  Yakın bir arkadaşı Sinan hakkında şunları söyledi: Azimli bir mücahid, güzel huylu bir kardeşti. Cihadın Resulullah’ın (sav) müjdelediği Şam topraklarına sıçraması üzerine Suriye Cihadına katılmakta tereddüt etmedi.  Kardeşimiz Sinan Sayın şehid olacağı gün rüyasında Şehid Abdullah Azzam (rahimahullah) ile birlikte yemek yaptığını ve Abdullah Azzam’ın kendisine gülümsediğini görmüş. Aynı günün akşamı ABD bombardımanında Abdulmuttalib makarında Şehid (inşallah) oldu.

 
İslami STK'lardan Türkiyeli Direnişçiler İçin Cenaze Namazı - 7 Temmuz 2013
 
Türkiyeli direnişçiler için hazırlanmış bir video:


İlgili Konular » Nusret Cephesi | türkiyeli direnişçiler |

  • Paylaş

En Çok Okunanlar